TRF competes at Moorhead track meet

Second outing of the 2016 high school track season for Thief River Falls produced three first place finishes for the Prowlers in the girls’ portion of the Moorhead Athletic Association Indoor Friday at Olson Forum on the Concordia College campus.
In order, it was a Moorhead, Detroit Lakes, Thief River Falls and Central Cass team finish in both the boys and girls competition.
The Prowlers’ first place points came from eighth grader Carley Johnson, 200 meters; senior Kaylee Eskeli, pole vault; and a 4×200 relay team that included Carley Johnson, eighth grader Miah Nelson, junior Jennicca Leier and senior Kira Johnson.
It was a 1-2 finish in the girls 200 for the Prowlers, with Carley Johnson running a 28.72 and Kira Johnson going 29.06.
Another Thief River Falls eighth grader, Jerzie Finstad, placed second in the girls 1600.
“Some noteable finishes, especially for our girls team,” pointed out Dan Jago, the Prowlers’ co-head coach, along with Cara Jago.     
Top performance for the Thief River Falls boys was a second in the 4×800 relay with junior Cooper Sorvig, freshman Myles Johnson, junior Collin Smith and senior Brian Powell.
Senior Ian Hutton had a third place finish for the Prowlers in the 200 and Thief River Falls picked up more third place points in the 4×400 relay with Johnson, Sorvig, sophomore Felix Zuniga and Powell.
The Prowlers made their season debut with the March 29 Lions Invitational at Bemidji State University. Two more trips to BSU (April 5, 12) wrap up the indoor portion of their season.
Thief River Falls’ first outdoor meet will be Friday, April 15, at Fergus Falls. The Prowlers will host a Thursday, April 21 quadrangular.
 
Team Totals
n Girls – Moorhead 232, Detroit Lakes 110, Thief River Falls 94.5, Central Cass 55.5. 
n Boys – Moorhead 279, Detroit Lakes 143, Thief River Falls 47, Central Cass 35.
Winners/TRF Places – Girls
55 – 1. Kylie Grommesh, CC, 7.86; 3. Carly Johnson, 8.04; 5. Kira Johnson, 8.04; 10. Miah Nelson, 8.21; 21. Marryn Dalager, 8.47; 35. Lexis Westlund, 8.89; 48. Maddison Harstad, 10.76.
200 – 1. Carly Johnson, TRF, 28.72; 2. Kira Johnson, 29.06; 4. Miah Nelson, 29.34; 8. Jennicca Leier, 29.64; 22. Marryn Dalager, 31.50; 26. Kendra Wiggs, 31.83; 40. Brianna Hockert, 32.74; 41. Lexis Westlund, 32.84; 46. Brandi Hannon, 34.39; 54. Maddison Harstad, 40.41.
400 – 1. Claire Howell, Moorhead, 1:05.15; 10. Haley Bruggeman, 1:11.43; 15. Linnea Mowry, 1:13.31; 18. Brandi Hannon, 1:22.60; 19. Megan Gagner, 1:26.03.
800 – 1. Alexandra Maddux, Moorhead, 2:29.17; 5. Asia Johnson, 2:59.58; 9. Heidi Anenson, 3:11.30; 10. Kathryn Kruta, 3:12.56; 11. Johanna Koppenhaver, 3:19.72.
1600 – 1. Rylie Polomny, Moorhead, 5:41.88; 2. Jerzie Finstad, 5:43.55; 13. Kaylee Eskeli, 6:36.08; 14. Kathryn Kruta, 6:53.02.
55 hurdles – 1. Megan Haugo, Moorhead, 10.01; 12. Brianna Hockert, 11.22.
4×200 relay – 1. TRF (Carley Johnson, Miah Nelson, Jennicca Leier, Kira Johnson), 1:54.92.
4×400 relay – 1. Moorhead (Lauren Zanotti, Kelia Philips, Elizabeth Hulst, Rylie Polomny), 4:33.07; 4. TRF (Asia Johnson, Haley Bruggeman, Linnea Mowry, Kendra Wiggs), 5:04.31.
4×800 relay – 1. Moorhead (Claire Howell, Isabelle Grundstrom, Anna Christian, Alexandra Maddux), 10:34.47.
High jump – 1. Nicole Kurtti, Moorhead, 4-8; 8. Kendra Wiggs, 4-4; 9. Haley Bruggeman, 4-2.
Pole vault – 1. Kaylee Eskeli, TRF, 8-0; 6. Asia Johnson, 5-0.
Long jump – 1. Nicole Kurtti, Moorhead, 15-9; 4. Kira Johnson, 14-0; 11. Lexis Westlund, 12-9.5; 12. Carley Johnson, 12-8.5; 18. Miah Nelson, 11-10.
Triple jump – 1. Nicole Kurtti, Moorhead, 34-4; 4. (tie) Kendra Wiggs, 28-9.
Shot put – 1. Kaia Pepsin, Moorhead, 36-5.5; 5. Elissa Steele, 30-10.5; 6. Jennica Leier, 30-10; 15. Brandi Hannon, 24-5.5; 18. Aziah Engelstad, 21-11.5.
Winners/TRF Places – Boys
55 – 1. Devante Delburne, Moorhead, 6.86; 6. Ian Hutton, 7.15; 14. (tie) Ryan McDougal, 7.38; 38. Ethan Nelson, 7.70; 51. Ty Johnson, 7.90.
200 – 1. Brady Labine, DL, 23.89; 3. Ian Hutton, 25.05; 8. Ty Johnson, 26.80; 27. Kyle Fowler, 28.17; 46. Ryan McDougal, 31.91; 47. Ethan Johnson, 33.81.
400 – 1. Aaron Johnson, DL, 56.81; 5. Cooper Sorvig, 58.81; 6. Brian Powell, 59.22; 12. Cristian Dahl, 1:02.13; 16. Kyle Fowler, 1:04.36; 20. Jarin Newland, 1:06.45; 22. Chris Powell, 1:15.47.
800 – 1. Eric Gibbons, Moorhead, 2:10.95; 13. Jayce Lizakowski, 2:54.23; 15. Aaron Halsa, 3:05.04.
1600 – 1. Elijah Herrick, Moorhead, 4:41.12; 10. Tayton Zutz, 5:18.13; 13, Collin Smith, 5:27.79; 22. Jayce Lizakowski, 5:49.02.
55 hurdles – 1. Matthew Bye, Moorhead, 8.15.
4×200 relay – 1. Moorhead (Malique Delburne, Nathan Stich, Bailey Life, Devante Delburne), 1:40.43; 4. TRF (Ian Hutton, Felix Zuniga, Ty Johnson, Myles Johnson), 1:45.75.
4×400 relay – 1. Moorhead (Garren Colegrove, Matthew Bye, Eric Gibbons, Hunter Wollsachlager), 3:49.58; 3. TRF (Myles Johnson, Cooper Sorvig, Felix Zuniga, Brian Powell), 4:01.46.
4×800 relay – 1. Detroit Lakes (Tanner Olson, Austin Askelson, Jesse Livermore, Austin Haugree), 9:10.66; 2. TRF (Cooper Sorvig, Myles Johnson, Collin Smith, Brian Powell), 9:16.79.
High jump – 1. Dillon Haines, CC, 6-0.
Pole vault – 1. Connor Salisbury, Moorhead, 14-0; 4. Cristian Dahl, 10-0; 6. Collin Smith, 8-6.
Long jump – 1. Nathan Stich, Moorhead,  18-2; 10. Brian Powell, 16-6.5; 25. Chris Powell, 12-2.5; 26. Ryan McDougal, 12-2.
Triple jump – 1. Matthew Jenkins, Moorhead, 34-5.5.
Shot put – 1. Ben Nordmark, DL, 46-3; 22. Brandon Lincoln, 36-1; 32. Jarin Newland, 28-2. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*