TRF girls win Aurora Borealis track meet

by Scott DCamp
Sports Editor 
 
Thief River Falls girls won five event championships to claim first place as a team in the Aurora Borealis track meet at Bemidji State University Tuesday, April 4. 
Winning championships for the Prowlers were Carly Johnson, who won both the 60 and 200 meter races; Jersey Finstad, who won both the 800 and 1600 meter races; and the 4×200 meter relay.
Also turning in top-10 finishes were Brooklyn Brouse, runner-up in the 400 meter dash, third in the high jump and ninth in the 200 meter dash; Raquel Pearcy, fourth in the 400 meters; Coral Mattison, seventh in the high jump; Finstad with a seventh place finish in the 200 meter; Jennicca Leier, seventh in the shot put; Dominica Bernstein, eighth in the 60 meter hurdles; Elaina Ballard, eighth in the triple jump and 10th in the 60 meter dash; Lexis Westlund, ninth in the triple jump; Miah Nelson, 10th in the 200 meter dash;
The Prowler girl’s relay teams also had strong showings. In addition to the 4×200 championship, the Prowlers number two team finished sixth in the 4×200; and third in the 4×400. 
Thief River Falls boys with top-10 finishes include: Noah Hawkins, sixth in the high jump, seventh in the long jump, and 10th in the 60 meter dash; Kaden Bakken, fourth in the triple jump; Christian Dahl, fourth in the pole vault; Cole Johnson, ninth in the pole vault; the 4×200 meter relay team, which ran to an eighth place finish; and the 4×400 relay team that finished fifth.
Team totals
n Girls – 1. Thief River Falls 84.50; 2. Park Rapids Area 81; 3. International Falls 70.50; 4. Bagley/Fosston 55.5; 5. Wadena-Deer Creek 53.50; 6. Bigfork 48; 7. Frazee 39; 8. Fertile-Beltrami 33; 9. West Marshall 31; 10. Northome/Kelliher/Blackduck 14;  11. Nevis 13; 12. Grand Forks Red River 6; 12. TrekNorth 6; 14. Prairie Valley 5; 15. Lake of the Woods/Rainy River 4; 16. Chisholm 1. 
n Boys – 1. Grand Forks Red River 234.83; 2. Grand Rapids 78.66; 3. Wadena-Deer Creek 52; 4. Park Rapids Area 36; 5. Thief River Falls 24; 6. Northome/Kelliher/Blackduck 22; 7. Fertile-Beltrami 21; 8. Prairie Valley 19; 9. Bigfork 18; 10. West Marshall 16.50; 11. Bagley/Fosston 16; 12. International Falls 15; 13. Frazee 11; 14. Nevis 10; 15. BGMR/Freeze 8; 16. Chisholm 2; 17. Lake of the Woods/Rainy River 1.
 
Winners/TRF Places-Girls
60 – 1. Johnson, Carley Thief River Falls 8.22; 8. Leier, Jennicca Thief River Falls 8.59;  10. Nelson, Miah Thief River Falls 8.77; 10. Ballard, Elaina Thief River Falls 8.77; 18. Mauch, Hannah Thief River Falls 8.88; 20. Bernstein, Dominica Thief River Falls 8.95; 26. Enge, Hannah Thief River Falls 9.00; 58. Svir, Madison Thief River Falls 9.61; 60. Purcell, Abby Thief River Falls 9.63; 69. Anderson, Madyson Thief River Falls 9.79; 88. Christensen, Kyri Thief River Falls 10.24; 104. Quirk, Kathleen Thief River Falls 12.11; 105. Powell, Samantha Thief River Falls 13.18.  
200 – 1 Johnson, Carley Thief River Falls 27.44; 7. Finstad, Jerzie Thief River Falls 28.92; 9 Brouse, Brooklyn Thief River Falls 29.37; 10. Nelson, Miah Thief River Falls 29.38; 13. Mauch, Hannah Thief River Falls 29.58;  20 Enge, Hannah Thief River Falls 30.62; 42 Purcell, Abby Thief River Falls 32.29; 51. Anderson, Madyson Thief River Falls 32.97; 54. Westlund, Lexis Thief River Falls 33.59; 59. Svir, Madison Thief River Falls 33.81; 75. Powell, Samantha Thief River Falls 47.37. 
400 –  1. Tower, Kia Bigfork 1:04.33; 2. Brouse, Brooklyn Thief River Falls 1:06.03; 4. Pearcy, Raquel Thief River Falls 1:06.68;  27. McDougall, Rosie Thief River Falls 1:14.03; 30. Yuska, Ava Thief River Falls 1:14.93; 31. Westlund, Lexis Thief River Falls 1:15.35.   
800 – 1. Finstad, Jerzie Thief River Falls 2:31.49; 22 Kruta, Kathryn Thief River Falls 3:15.86. 
1600 – 1. Finstad, Jerzie Thief River Falls 5:37.71; 14. Kruta, Kathryn Thief River Falls 6:59.22.
3200 – 
60-meter hurdles – 1 Ziegler, Paige Frazee 10.26;  13. Bernstein, Dominica Thief River Falls 12.23;  15. Anderson, Madyson Thief River Falls 12.26; 17. Mattison, Coral Thief River Falls 12.84;
4×200 relay – 1. Thief River Falls 'A' 1:53.67; 6. Thief River Falls 'B' 1:58.63;
4×400 relay – 1. Bagley/Fosston* 'A' 4:32.81; 3 Thief River Falls 'A' 4:43.99.  
4×800 relay – Bagley/Fosston 11:09.66.  
High jump – 1. Erickson, Lexi International Falls 5-02.00; 3. Brouse, Brooklyn Thief River Falls 4-08.00; 7. Mattison, Coral Thief River Falls 4-08.00; 11. Yuska, Ava Thief River Falls 4-04.00; 
Long jump – 1. Becker, Lexi Bigfork 16-02.50;  14.  Christensen, Kyri Thief River Falls 13-02.50; 21 Svir, Madison Thief River Falls 12-02.00; 25. Purcell, Abby Thief River Falls 11-06.00
Triple jump – 1 Ziegler, Paige Frazee 33-05.50; 8. Ballard, Elaina Thief River Falls 27-10.50; 9. Westlund, Lexis Thief River Falls 27-04.50; 11. Mauch, Hannah Thief River Falls 26-09.75; 
Pole vault – 1. Edwards, Lexi International Falls 8-06.00; 12 Pasch, Allie Thief River Falls 5-00.00.
Shot put – 1. Gilbert, Emma International Falls 42-10.50; 7. Leier, Jennicca Thief River Falls 34-00.00; 15. Knott, Elaina Thief River Falls 29-07.00; 23. Engelstad, Aziah Thief River Falls 27-03.00; 32. Pasch, Allie Thief River Falls 25-05.50; 35. Gagner, Megan Thief River Falls 24-10.50; 39. Enge, Hannah Thief River Falls 24-06.00; 42.  Wilson, Mercedes Thief River Falls 23-10.50; 65 Omdahl, Alexys Thief River Falls 18-05.50
Discus – 1. Frank, Shelby GF Red River 132-10; 14. Pasch, Allie Thief River Falls 75-00; 19. Enge, Hannah Thief River Falls 71-06; 24. Gagner, Megan Thief River Falls 65-06; 26. Engelstad, Aziah Thief River Falls 65-00.50; 28. Knott, Elaina Thief River Falls 62-06.50; 41. Omdahl, Alexys Thief River Falls 48-08; 44. Wilson, Mercedes Thief River Falls 47-00. 
 
Winners/TRF Places-Boys
60 – 1. Pope, Devon GF Red River 7.35;  12. Hawkins, Noah Thief River Falls 7.71; 43. Johnson, Myles Thief River Falls 8.15; 72. Bakken, Kaden Thief River Falls 8.54; 121. Jensen, Kevin Thief River Falls 10.23;  
200 – 1. Burian, Tyler GF Red River 23.98;  12.  Lubarski, Kody Thief River Falls 25.73; 28 Bakken, Kaden Thief River Falls 26.96; 32. Fowler, Kyle Thief River Falls 27.53; 48. Arthur, Terrance Thief River Falls 28.71; 67. Hyland, Anthony Thief River Falls 32.01;  77. Jensen, Kevin Thief River Falls 36.09; 78. Powell, Chris Thief River Falls 36.39.  
400 – 1 Binstock, Trevor GF Red River 56.36; 22. Fowler, Kyle Thief River Falls 1:02.55; 29. Arthur, Terrance Thief River Falls 1:05.01; 46. Wiggs, Paul Thief River Falls 1:15.82; 51. Powell, Chris Thief River Falls 1:20.60; 
800 – 1 Christianson, Jack Park Rapids Area 2:09.05; 15. Smith, Collin Thief River Falls 2:26.31; 29. McDougall, Ryan Thief River Falls 2:50.77; 38. Wiggs, Paul Thief River Falls 2:54.02;
1600 – 1. Stueven, Adnew Northome/Kel 4:49.74; 14. Smith, Collin Thief River Falls 5:25.13; 39 Smith, Jared Thief River Falls 7:00.30. 
3200 – 
60-meter hurdles – 1. Enerson, Tyler GF Red River 8.52; 
4×200 relay – 1. Grand Forks Red River 'A' 1:34.83; 8. Thief River Falls 'A' 1:44.77.  
4×400 relay – 1. Grand Forks Red River 'A' 3:51.48; 5. Thief River Falls 'A' 4:00.70;  
4×800 relay – Park Rapids Area 9:01.79.
High jump – 1. Pantages, Jonathan Wadena-Deer Creek 6-03.00; 6. Hawkins, Noah Thief River Falls 5-08.00; 17. Dahl, Cristian Thief River Falls 5-02.00; 
Long jump – 1 Enerson, Tyler GF Red River 20-06.00; 7. Hawkins, Noah Thief River Falls 18-00.00; 22. Johnson, Myles Thief River Falls 16-09.75; 32. Lubarski, Kody Thief River Falls 15-10.25;  49. Hornseth, Jonah Thief River Falls 14-07.50; 53. Arthur, Terrance Thief River Falls 14-04.25; 60. McDougall, Ryan Thief River Falls 13-06.50;  65. Hyland, Anthony Thief River Falls 12-05.25; 66. Powell, Chris Thief River Falls 12-03.25.
Triple jump – 1. Pope, Devon GF Red River 46-04.75; 4. Bakken, Kaden Thief River Falls 39-02.50; 20. Hornseth, Jonah Thief River Falls 29-02.25; 21. Haugen, Devin Thief River Falls 26-07.50; 
Pole vault – 1.  Patel, Kishen GF Red River 12-00.00; 4. Dahl, Cristian Thief River Falls 11-00.00; 9.  Johnson, Cole Thief River Falls 10-00.00; 19. Smith, Collin Thief River Falls 8-06.00; 24. Haugen, Devin Thief River Falls 7-06.00; 26 Smith, Jared Thief River Falls 7-00.00; 27. Wiggs, Paul Thief River Falls 7-00.00; 29. Klaven, Brenden Thief River Falls 6-06.00.
Shot put – 1 Stahl, Nick GF Red River 45-11.00; 19. Lincoln, Brandon Thief River Falls 35-05.00; 36. Peralta, Brennan Thief River Falls 31-10.00.
Discus – 1 Ward, Zach Prairie Valley 127-02; 21. Peralta, Brennan Thief River Falls 90-10; 31. Koppenhaver, Paul Thief River Falls 78-10.